הנדסת כימיה

תחום הנדסת כימיה עוסק בעיקרו בייצור והפקה תעשייתית של כימיקלים.

לאחר שמתקבל תוצר הכימאי במעבדה, דרוש מהנדס כימיה כדי להפוך את התהליך לתעשייתי, ועקב כך יהיה יעיל וכלכלי. תפקיד מהנדס/ת הכימיה הוא לממש את היכולות הטמונות בחומרים השונים ולמזג אותם בשימושים תעשייתיים. מהנדסי הכימיה נדרשים למצוא את הדרך לשימוש בחומרים בכדי לשפר מוצרים מהיבטים של משקל, עמידות לחום, אסתטיקה ועוד. בנוסף הוא נדרשים לפתח מוצרים חדשים על בסיס חומרים חדשים או שילוב בין חומרים.

ההבדל בין כימאים למהנדסי כימיה הוא שהכימאים חוקרים ומפתחים חומרים במעבדה, ומהנדסי הכימיה דואגים לחיבור שבין שלב המחקר והפיתוח לבין שלב הייצור של אותו החומר. לשם כך הם משתמשים בידע הנדסי הכולל בתוכו תחומים החופפים לפיזיקה וביולוגיה. מכך ניתן להבין את חשיבותם של מהנדסי הכימיה בפיתוח מוצרים. בכל ייצור של מוצר מורכב, נדרשת נגיעה של מומחים כמהנדסי כימיה, על מנת לבחור את החומר בעל התכונות המתאימות ביותר למוצר.

תחומי העיסוק של מהנדסי הכימיה הם רבים ומגוונים כגון: עבודה בתהליכי הפקה וייצור של מוצרים כימיים, פיקוח ובקרה על תהליכי ייצור כימיים, פיתוחם של משאבי אנרגיה חדשים, פיתוח תרופות, פיתוחן של תעשיות כמו ביו-טכנולוגיה ומיקרו-אלקטרוניקה, פיתוח בטכנולוגיית המזון ועוד תחומים רבים. מהנדסי הכימיה נדרשים ליכולת חשיבה אנליטית, יצירתיות, סבלנות ודייקנות. אין כל ספק שתפקיד זה הוא מהתפקידים המשפיעים ביותר על אורח החיים של כולנו.

שוק הדרושים בתחום הנדסת כימיה בארץ

בעולם של היום, כאשר האוכלוסייה גודלת ותחולת החיים עולה, ישנו ביקוש מתמיד וגובר ליותר ויותר למקורות מזון. תפקידו החושב של מהנדס בכימיה בפיתוח המוצר, גורם לכך שתהיה דרישה רבה למהנדסי הכימיה. שוק הדרושים של מהנדסי הכימיה הוא מהשווקים הגדולים שיש בתחום ההנדסה, בגלל הסיבה שהוסברה לעיל. משום התפקיד הקריטי והחשוב בתהליך הייצור של מהנדסי הכימיה, הדרישה למהנדסי כימיה איכותיים וכישרוניים היא גדולה ורבה. כפי ניתן לראות, שוק הדרושים של מהנדסי הכימיה ימשיך לגדול ולגדול עם השנים ועם ההתפתחות של האדם.

כתובתינו - בית התאחדות התעשיינים, רחוב המרד 29, ת.ד. 50176, תל אביב, 61501 טלפון - 03-7793133