הנדסת תוכנה

הנדסת תוכנה הפך להיות אחד מן התארים המבוקשים ביותר כיום, ורבים בוחרים בו על פני תואר רגיל במדעי המחשב למרות שנת הלימודים הנוספת.

הסיבה לכך היא שהתואר מעניק ראייה כוללת יותר ומאפשר לבוגרים לתכנן ולטפל במערכות מידע מורכבות מעבר להתמקדות באלגוריתמים ממוחשבים גרידא. למעשה, במקרים רבים, המהנדסים אלו אשר אחראיים על הטמעת האלגוריתמים בתוך המערכות עצמן ולכן התפקיד שלהם נחשב לבכיר יותר והשכר בהתאם.

אופי הלימודים ונושאי הלימוד

מלבד התכנים הקלאסיים הקשורים במדעי המחשב  כגון אוטומאטיים ושפות פורמאליות, מתמטיקה, ובסיסי נתונים, ישנם גם קורסים רבים הבלעדיים לתחום הנדסת תוכנה כמו מבוא להנדסת מחשבים, תהליכי Testing ומערכות ליניאריות, מערכות הפעלה ורשתות תקשורת. זוהי הסיבה לכך שמי שבוחר להיות מהנדס לא חסר את הידע של בוגר מדעי המחשב, וכתוצאה מכך גם אפשרויות התעסוקה שלו מגוונות יותר. יש אף מספר תארים משולבים כמו הנדסת תוכנה וחשמל או הנדסת תוכנה ומחשבים (שם נלמדים גם קורסים הקשורים לחומרה).

דרישות קבלה ומוסדות לימודים

כיום מתקיימים לימודי הנדסת תוכנה בארבע אוניברסיטאות (תל אביב, הפתוחה, בר אילן ובאר שבע), בטכניון ובמבחר גדול אף יותר של מכללות כגון מכללת אפקה, אורט בראודה, מכללת רמת גן, מכללת כינרת ועוד.

בדרך כלל נדרשים לימודי מתמטיקה בתיכון ברמה של ארבע יחידות לפחות ולעיתים רמה מוגברת גם באנגלית ולימודי פיזיקה מורחבים. ציון הפסיכומטרי הדרוש אף הוא משתנה, אך המינימום הדרוש הוא 550 במכללות. היוצאת  מן הכלל הינה האוניברסיטה הפתוחה אשר דורשת אך ורק סיווג לרמת האנגלית על סמך ציון הפסיכומטרי או מבחן אמיר המקביל אליו.

שוק הדרושים בתחום הנדסת תוכנה בארץ

כאמור, הנדסת תוכנה נחשב לאחד מן המקצועות המבוקשים ביותר כיום ועל כן סטודנטים רבים מוצאים את עצמם מחוזרים על ידי המעסיקים עוד לפני סיום התואר. מגמה זו מתחזקת אף יותר כאשר לוקחים בחשבון שהמעסיקים כיום מעוניינים שלעובד יהיה גם ניסיון מעשי ולא רק תואר עם ציונים גבוהים, ואם אפשר, גם בשפת תכנות ספציפית

כתובתינו - בית התאחדות התעשיינים, רחוב המרד 29, ת.ד. 50176, תל אביב, 61501 טלפון - 03-7793133