עתודה ניהולית בבנק

הדרך אל התואר הזוהר של עתודה ניהולית בבנק, אינה באה בקלות, נדרשות לשם כך שנים של למידה ועבודה קשה. קו משווה רוצים לעזור לכם להגיע לשם

אף אדם לא נולד בתור מנהל. תמיד, נדרשות שנים ארוכות של ניסיון, והתקדמות הדרגתית בסולם התפקידים, כדי לזכות בהגדרה הנחשקת. אלא שיש אנשים רבים אשר כבר מרגע קבלתם למשרה, ברור שהם יתקדמו בה, לרוב תוך מספר שנים מצומצם, לתפקידים ניהוליים. קוראים לזה עתודה ניהולית, והיא נפוצה באינספור תחומים בישראל. לפניכם סקירה של מאפייני העתודה בתחום הבנקאות.

המאפיינים העיקריים של עתודה ניהולית בבנק

כצעד ראשון, יש להדגיש כי אפיק ההתקדמות העיקרי בבנקים, באשר הם, הוא לתפקידי הניהול השונים. ברוב המקרים, מדובר הוא בשלוש רמות של ניהול: ניהול זוטר, ניהול ביניים וניהול בכיר, בכל אחת מהן מספר האנשים שמנהלים רחב יותר, ורשימת הסמכויות גדולה פי כמה. עתודה ניהולית תכשיר, בשלב הראשון, לדרג הניהול הזוטר, כשלאחר מכן ממשיכה ההתקדמות. מדובר כאן על מסלול של מספר שנים, כמובן, אך כזה המציב אתגרים רבים, ואשר ההתקדמות בו כמעט מובטחת, באם עומדים בתנאים הבסיסיים הנדרשים.

הליך קבלת עובדים לעתודה הניהולית מבוסס על מיון ראשוני שלהם, כלומר, מציאת עובדים או מועמדים שסביר להניח שיוכלו לבצע בהצלחה את מלאכת הניהול. ההכשרה עצמה, הנמשכת לרוב כחודש וחצי לפחות, מיועדת להקנות ללוקחים בה חלק את כל המיומנויות והכלים לניהול הלכה למעשה, לשפר יכולות שעשויות לסייע בכך (למשל, יחסים בין אישיים, סמכותיות וכיוצא בזה) ולמצוא את השילוב בין החלק המקצועי של התפקיד לזה הניהולי. זאת בצורה של לימודים תיאורטיים ומעשיים כאחד, הנערכים בקבוצות של כ-15 איש. נציין כי פעמים רבות ניתן להגיע אל פוזיציות כאלו בבנק, דרך חברות השמה.

שוק הדרושים של עתודה ניהולית בבנק בארץ

כפי שנרמז מעלה, תחום הבנקאות הוא אחד הנפוצים בישראל בהם נהוג המסלול של עתודה ניהולית. בנקים רבים מפרסמים הצעות עבודה באתרי הדרושים למיניהם, ובכך מנסים לתפוס את כל הביצים בסל אחד: גם לקבל מועמדים מוכשרים לעבודה, לאחר אי אילו בדיקות התאמה, וגם לשים אותם על משבצת העתודה הניהולית. הכשרה מהסוג הזה מבוססת על מילוי מספר תפקידים עיקריים בבנק, בצורה רוחבית, וזאת על מנת להכיר כל היבט והיבט בו. בהקשר זה, אנו ממליצים לכם לחפש משרות בתחום גם דרך דרושים באתרנו.

במקרים רבים אחרים, הבחירה בעתודה הניהולית נעשית מתוך הסניפים עצמם, בדרך כלל לאחר המלצה מצד גורם מוסמך הממונה על אותו עובד, ועל פי הכישורים או ההישגים של העובד בתפקיד. חשוב להדגיש כי בכל המקרים, הבנק בהחלט רשאי לדרוש התחייבות לעבודה בת מספר שנים לאחר תום תקופת ההכשרה, וזאת על מנת למנוע מצב שבו המאמצים והכספים שמשקיע הבנק בהכשרה ירדו להם לטימיון, עם עזיבתו של המנהל המיועד.